در حال نمایش 9 نتیجه

نمایش 9 24 36

دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار که آن را به نام بویلر نیز میشناسند از مجموعه ای از لوله ها تشکیل شده است. این لوله ها در جهت انتقال گرمای ساخته شده به آب طی پروسه احتراق کاربرد دارند که در نهایت باعث تولید بخار آب یا آب داغ میشوند. در قدم بعدی بخار یا آب داغ به دست آمده در دیگ بخار فشرده میگردد و در جهت مواردی مانند تولید گرمایش از آن بهره میبرند. انجام این فرآیند به حرارت و انرژی احتیاج دارد.

اجزای اصلی دیگ بخار صنعتی

سیستم گرم کننده تغذیه آب (Feedwater Heater) : در جهت توزیع کردن آب در بویلر پیش از گرمایش از این سیستم استفاده میشود. پیش گرمایشی که به وسیله این دستگاه انجام میشود تا حد زیادی برگشت ‌ناپذیری تولید بخار را کم میکند و در نهایت باعث بهبود کارایی ترمودینامیکی سیستم میگردد. این امر هزینه های عملیاتی را به طور چشمگیری کاهش میدهد و مانع از وارد شدن شوک حرارتی به فلز دیگ بخار میشود.

دی اریتور (Deaerator):  از دی اریتور در جهت حذف نمودن اکسیژن و گازهای حل شده در آب بهره میبرند. اکسیژن حل شده در آب بویلر خسارت های شدیدی را در سیستم بخار پدید می آورد به این شکل که با چسبیدن به دیواره های فلزی لوله ها منجر به تشکیل شدن اکسید زنگ میشود. واکنش کربن دی اکسید با آب نیز باعث تولید اسید کربنیک میگردد که موجب افزایش خوردگی میشود. اکثر دی اریتورها در جهت حذف کردن کربن دی اکسید و اکسیژن تا اندازه  7 ppb کاربرد دارند.

پمپ تغذیه آب (Feedwater Pump): پمپ تغذیه آب نوع ویژه ای از پمپ ها است که به منظور پمپاژ آب تغذیه به بویلر استفاده میشود. احتمال دارد آب همان زمان عرضه شود یا به شکل چگالیده برگشتی به عنوان یک خروجی از چگالش بخار ساخته شده به وسیله بویلر تولید گردد. این پمپ ها عموما تجهیزاتی دارای فشار بالا هستند که مکش خود را از یک سیستم بازگشتی چگالیده میگیرند و میتوانند در دو نوع پمپ گریز از مرکز و پمپ جا به جایی مثبت باشند.

اکونومایزر (Economizer): اکونومایزر تجهیزات مبدل حرارتی هستند که در آن مایعات باعث گرم شدن آب میشوند اما به صورت نرمال میزان این گرما از نقطه جوش سیال بالاتر نمیرود.علت نام گذاری این بخش به این دلیل است که قادر هستند از آنتالپی جریان های مایع بهره  ببرند که عموما داغ هستند اما میزان این داغی در حدی نیست که بتوان از آن در دیگ بخار استفاده کرد. این بخش موجب بازیابی آنتالپی مفید و افزایش کارایی بویلر میگردد.

سوپرهیتر (Superheater): سوپر هیتر یک واحد مبدل حرارتی محسوب میشود. این بخش بخار اشباع شده را تا دمایی بالا تر از دمای اشباع حرارت داده  تا وقتی که به میزان دمای مناسب برسد به همین دلیل به دمای زیادی نیاز دارد.

کندانسور (Condenser): کندانسور یا چگالنده نوعی وسیله در بویلر می باشد که پروسه میعان در آن انجام میگیرد و باعث خنک سازی سیال عامل میشود.

الزامات یک دیگ بخار مناسب

یک دیگ بخار مناسب باید دارای ساختار ساده و قطعات با کیفیتی باشد تا به سادگی خراب نشود.

یک بویلر ایده آل دارای یک مخزن رسوب گیری است تا همه ناخالصی ها را از آب بگیرد.

ظرفیت بخار و آب موجود در دستگاه باید کافی باشد تا از هر نوع نوسان در فشار بخار یا سطح دیگ جلوگیری کند.

گردش آب باید کاملا با ثبات باشد و به صورت یکنواخت در سراسر دیگ بخار انجام شود.

فضای سیال تقسیم شده به بخش هایی که به شکلی مرتب شده اند که چنانچه هر قسمتی از بویلر از کار بیفتد هیچ گونه انفجاری رخ نخواهد داد.

یک دیگ بخار ایده ال باید به بهترین ابزارهای سنجش و دریچه های ایمنی مجهز باشد.

بویلر باید با فعالیت هایی که انجام میشود متناسب باشد و بتواند کار خود را تا ظرفیت کامل انجام دهد.

قطعات یک بویلر باید به شکلی باشند که در هنگام تمیز کردن به راحتی بتوان به آن ها دسترسی پیدا کرد.

واژه های مربوط به دیگ بخار صنعتی

مقدار PH:  این علامت بیانگر درجه اسیدی یا بازی آب است.

مشعل پودرکننده سوخت:  نوعی مشعل در بویلر است که به منظور رخ دادن احتراق سوخت در آن ، این سوخت به وسیله هوای متراکم به ذرات کوچکی تبدیل میشود و به شکل یک پودر با فشار بالا در یک الی چند مسیر جریان پیدا میکند.

دیوارهای خنک شده توسط هوا: دیواره نسوز بویلر است که در آن منافذی در جهت عبور هوا وجود دارند.

هوا زدا: تخلیه کننده هوا دارای شیر شناور می باشد که در بالاترین مکان آب گرم دیگ بخار است.

شیر هواگیری خودکار: تخلیه کننده هوا از یک المان حرارتی حساس اتوماتیک برخوردار است که در بالاترین مکان مسیر بخار نصب میشود.

بار مبنا: نوع اصطلاح می باشد که برای قسمتی از توان بویلر که عموما در مدت زمان طولانی ثابت است به کار برده میشود.

کانال رابط: کانالی است که در جهت انتقال محصولات احتراق میان بخش های واحد تولید بخار وجود دارد.

نقطه ریزش: نقطه ریزش پایین ترین دمایی است که در آن سوخت مایع قادر است تحت شرایط مشخصی از آزمایش جریان یابد.

ضربه آب:  ضربه آب افزایش ناگهانی جریان آب است که در نتیجه تبدیل سریع انرژی جنبشی به فشار ایجاد میگردد.

ستون آب: ستون آب لوله ای به شکل عمودی است که بخش بالا و پایینی آن با بخار و آب موجود در دیگ در تماس می باشند.

دودکش: دودکش حالت یک مجرای عمودی را دارد که بر حسب اختلاف چگالی گازهای خروجی و ورودی باعث جریان از مبدا میگردد.

لوله ته گرد:  لوله ته گرد نوعی لوله فلزی است که بعد  از گذر از حفره ای در ورق فلزی به شکل گرد درآمده باشد.

کاربرد دیگ بخار صنعتی :

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع غذایی

صنعت غذا بخش بزرگی از صنعت محسوب میشود که متشکل از پروسه های زیادی است. در برخی فرآیندها مانند کنسرو کردن، پختن غذا و بعضی بسته بندی ها از دیگ بخار استفاده میگردد. پروسه های تولید صنایع غذایی عموما در ساعت های طولانی در روز انجام میشوند  به همین دلیل به دستگاه هایی با کارایی بالا احتیاج دارند. برای تامین کردن حرارت مورد نیاز در پروسه های مختلف صنایع غذایی از این دیگ ها بهره میبرند.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در چاپ

در عملیات های چاپی از بخار در جهت فرآیندهایی که به دمای تا 200 درجه سانتی گراد احتیاج دارند  بهره میبرند و گرمایش آن ها از این دیگ ها تامین میگردد.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنعت نوشیدنی

در صنایع نوشیدنی بخار دو کاربرد بسیار مهم دارد که اولین آن ها مربوط به فرآیندهایی است که به گرما و حرارت قابل تنظیم احتیاج دارند و دومین استفاده برای پروسه های مربوط به شستشو می باشد.در ساخت مدل های مختلف نوشیدنی نیز از گرما استفاده میشود که این گرما باید قابل تنظیم باشد به همین دلیل بهترین گزینه استفاده از دیگ بخار می باشد. از طرفی تجهیزات مورد استفاده در پروسه تولید باید مرتبا شستشه شوند که شستشو با بخار بهترین متد به شمار میرود.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در آماده سازی قیر

ساخت مصالح ساختمانی یکی از مواردی است که در آن به وفو از دیگ های بخار استفاده میشود.قیر که آن را به عنوان عایق رطوبت در قسمت های مختلف یک سازه میشناسند یکی از این مصالح است. برای فرآیند آماده کردن قیر نیاز است که مخزن های ذخیره سازی آن را گرم نمایند. دمای قیر باید به گونه ای باشد که شکل مایع آن حفظ شود و دارای قابلیت پمپاژ باشد. در صورتی که حرارت قیر کاهش پیدا کند پمپاژ آن نیز بسیار مشکل میشود به همین علت به یک منبع حرارتی قابل تنظیم و دقیق نیاز دارد که بهترین آن بویلر است.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در داروسازی

صنایع داروسازی و شیمیایی از مواردی هستند که از دیگ های بخار در آن ها بهره میبرند. به دلیل اینکه در بخش های مختلف به گرما و حرارت نیاز دارند.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع لبنی

فرآیندهای گرمایشی زیادی در صنایع لبنی وجود دارند که به دما و حرارت زیادی احتیاج دارند. یکی از مهم ترین آن ها استریلیزاسیون شیر می باشد همچنین این دیگ ها در موارد بسیاری مانند تخمیر، خشک کردن و شستشو نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در دریانوردی

در این صنعت همواره دنبال روش های نوینی برای تولید گرما و حرارت هستند که یکی از آن ها استفاده از دیگ بخار است. یکی از مکان های با اهمیتی که در صنایع دریانوردی به تولید حرارت و گرما نیاز دارد موتورخانه می باشد.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در پتروشیمی

در صنایع پتروشیمی از دیگ های بخار به وفور استفاده می کنند به دلیل اینکه محصولات شیمیایی بسیاری هستند که به فرآیندهای گرمایشی نیاز دارند.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع پلاستیک

حرارت در صنایع پلاستیک و ظروف یک بار مصرف حرف اول را میزند به دلیل اینکه برای شکل دهی پلاستیک ها و ظروف یک بار مصرف به حرارت نیاز است که با استفاده از این دستگاه به سادگی میتوان آن را انجام داد.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در لاستیک سازی

در صنعت لاستیک سازی به گرما و فشار زیادی نیاز است و دما در پروسه های ساخت آن ها باید قابل کنترل باشد به همین علت از این تجهیزات استفاده می کنند.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع پارچه

در خشکشویی استفاده از دیگ بخار اهمیت زیادی دارد به دلیل اینکه باعث افزایش کیفیت فرآیندهای انجام شده در این مکان ها میشود. به عنوان مثال در جهت اتوی پارچه ها و البسه میتوان از آن ها بهره برد. در فرآیند بسته بندی پارچه نیز میتوان از این دسنتگاه استفاده نمود.

 • کاربرد دیگ بخار صنعتی در صنایع چوب و الوار

در صنایع چوب و الوار به انرژی زیادی نیاز است که این انرژی را میتوان از این تجهیزات تامین کرد. در پروسه بازیافت کاغذ نیز  به ضدعفونی متریال تخمیر شده احتیاج است که بهترین انتخاب استفاده از بخار می باشد.

دیگ بخار کوچک

برخی از صنایع کوچک هستند و دیگ های بخار کوچکی نیز برای استفاده در این صنایع توسط تولید کنندگان طراحی شده است. این مدل ها در صنایع خرد به عنوان یک سازنده بخار توانسته اند جایگاه ویژه ای پیدا کنند.

بویلرهای کوچک بر اساس حجم و کارایی که دارند به دو دسته کلی دیگ بخار عمودی و دیگ بخار افقی تقسیم بندی میشوند. مدل های ایستاده عموما حجم بخار کمتری را نسبت به مدل های افقی  تولید می کنند و به صورت کلی مقدار بخار تولید شده توسط این دیگ ها چیزی حدود 200 کیلو در ساعت می باشد. به علت فشار بخار کمی که بویلرهای ایستاده دارند در جهت تولید مخزن آن ها از چدن استفاده می کنند.

لازم است بدانید دیگ های ایستاده به دلیل اینکه به فضای کمتری نیازمند هستند طرفداران خاص خود را دارند به گونه ای که به منظور تامین نمودن بخار اتاق های سونا این بویلرها را در قسمت پشتی اتاق نصب کرده و بخار مورد نیاز را به کمک آن ها تامین می کنند.

بویلرهای افقی به نسبت مدل های ایستاده دارای ظرفیت های بیشتری می باشند. دیگ های افقی قادر هستند فشار بخار بسیار زیادی نسبت به مدل های عمودی تحمل کنند.

دیگ بخار برقی

دیگ بخار برقی یکی از مدرن ترین مدل های این دیگ ها محسوب میشود که از مزایای بیشماری برخوردار است. این مزایا باعث شده که این بویلر هر روز طرفداران بیشتری پیدا کند و به یکی از پرفروش ترین ها تبدیل شود. بویلرهای برقی توسط برندهای مختلفی تولید میشوند که دارای استانداردهای متفاوتی هستند.

این تجهیزات همانطور که از نامشان پیداست به وسیله جریان برق کار می کنند. در کنار تمام مزایایی که این مدل ها دارند استفاده از آن ها در مکان هایی که با کمبود الکتریسیته مواجه هستند میتواند با محدودیت همراه شود. این دیگ ها دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از:

 1. دیگ بخار برقی مستقیم
 2. دیگ بخار برقی ذخیره
 3. دیگ بخار برقی بخار خشک
 4. دیگ بخار برقی  CPSU

لازم به ذکر است که هر کدام از این مدل ها در شرایط خاصی مورد استفاده قرار میگیرند به همین دلیل لازم است در هنگام انتخاب به نوع عملکرد آن ها توجه لازم را داشته باشید.

استفاده از بویلر برقی دارای مزایای بسیاری است که این مزایا شامل موارد زیر میشوند:

 • استفاده بهینه از برق
 • راندمان بسیار بالا
 • نصب آسان
 • طراحی شده با وزن مناسب
 • استحکام فوق العاده
 • تولید بخار با کیفیت بالا
 • بدون ایجاد آلودگی
 • ضد زنگ
 • دارای بدنه فولادی

دیگ بخار کارواش

دیگ بخار کارواش یکی دیگر ازانواع این تجهیزات است که با تبدیل آب به بخار پر فشار در جهت پاک کردن سطوح آلوده میتوان از آن استفاده کرد.  جالب است بدانید از این دستگاه میتوان در جهت شستشوی ماشین و وسایل منزل نیز بهره برد. این دیگ لکه های بسیار سخت را نیز از یبن میبرد و در زمینه شستشوی راهرو و کف نیز میتوان از آن استفاده نمود.بخار خارج شده از این سیستم به شکل خشک و مرطوب است. از دیگر مکان های استفاده از این دستگاه در واحدهای تولیدی صنایع غذایی می باشد.

ویژگی های دیگ بخار کارواش

 1. برخورداری از فن تهویه
 2. طراحی به روز
 3. فشار بخار دائمی 5 بار
 4. موجود در مخزن های 25 و 50 لیتری

قیمت دیگ بخار چدنی

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است دارای جنس چدنی می باشد و در صنایعی که احتیاج به استفاده از بخارگسترده نیست میتوان از آن بهره برد. قیمت بویلر چدنی نسبت به بویلرفولادی پایین تر است اما ممکن است نصب و راه اندازی آن کمی سخت تر باشد. این نوع دیگ بخار در برابر رسوب و خوردگی مقاومت زیادی از خود نشان میدهد اما راندمان حرارتی نسبا پایینی دارد.

از دیگ های بخار چدنی در صنایع گوناگونی استفاده می کنند به دلیل آنکه دارای قیمت های پایین تری هستند و نگهداری از آن ها نیز ساده است. از این مدل  در سیستم های گرمایشی با آب گرم  وسیستم های گرمایشی بخار به وفور استفاده می کنند.

قیمت دیگ بخار فولادی

بویلرهای فولادی دارای راندمان بینظیری هستند و بیشتر این تجهیزات از فولاد ساخته میشوند به علت اینکه علاوه بر راندمان، ظرفیت حرارتی و فشار کاری بالایی نیز دارند. قیمت بویلرهای فولادی نسبت به مدل های چدنی بیشتراست و در مدل های گوناگونی از قبیل فولاد کربنی، فولاد آلیاژی و فولاد ضد زنگ وجود دارند و هر یک از آن ها نیز قیمت های متفاوتی را دارند.

بویلر فولاد کربنی بیشتر در محیط هایی که چندان خورنده نیستند استفاده میشود و تغییرات تنش مجاز آن ها به شکلی است که میزان آن ها در دماهای بالا کاهش پیدا میکند. فولادهای ساده کربنی نیز دارای عناصر آلیاژی هستند اما نمیتوان آن ها را با عنوان یک فولاد آلیاژی نام گذاری کرد به دلیل اینکه این عنصرها را در جهت اکسید زدایی به آن ها اضافه کرده اند.

بویلر صنعتی فولاد ضد زنگ که بیشترین مقاومت را در برابر خوردگی و زنگ زدگی در این گروه دارد از قیمت های بالاتری نسبت به بقیه برخوردار است. وجود این مقاومت بالا نیز به دلیل کرومی است که در ساختار این فولادها وجود دارد.

قیمت دیگ بخار کوچک

دیگ های بخار کوچک به علت حجم کمی که دارند ظرفیت حرارتی و فشار محدودی نیز دارند و باید در صنایع کوچک تر استفاده شوند. قیمت های بویلرهای کوچک مقرون به صرفه تر از سایر مدل ها است. اگر صنعت شما به گونه ای است که به فشار بخار زیادی احتیاج ندارید نیازی به خرید این دیگ ها با ابعاد بزرگ نخواهید داشت و میتوانید از مدل های کوچک استفاده نمایید.

این بویلرهاعلاوه بر اینکه قیمت های پایینی دارند مصرف انرژی کمتری نیز دارند و بسیار بهینه می باشند. فشار کاری این دیگ ها حداکثر 7 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

تاثیر ظرفیت بر میزان افزایش قیمت دیگ های بخار

بویلرها در ظرفیت های مخاتلفی تولید و به بازار عرضه میگردند که بر اساس نیاز مشتری خریداری میشوند. اگر صنعت ما بزرگ است حتما اقدام به خرید بویلر با ظرفیتی بالا کنید تا کارایی لازم را داشته باشد و به خاطر قیمت بالاتر از خرید آن امتناع نکنید. در مورد خرید این تجهیزات نباید قیمت را معیار قرار داد زیرا ممکن است ظرفیت یک دیگ مناسب کار شما نباشد.

واضح است که هر چقدر ظرفیت این دستگاه ها بالاتر باشد قیمت آن ها نیز به مراتب بیشتر خواهد بود. بویلرهای بزرگ به زمان بیشتری برای ساخت نیاز دارند و فرآیندهای ساخت آن ها به مراتب پیچیده تر است.  این موارد میتوانند روی قیمت های نهایی تاثیر گذار باشند.

بویلر چگونه عمل میکند؟

در ابتدا آب در مخزن بویلر ذخیره میگردد و به وسیله گاز طبیعی، گازوئیل، زغال سنگ، پروپان و … گرم میشود. زمانی که آب به بخار تبدیل میشود درون یک مخزن خالی که آن را به نام گنبدی میشناسند تجمع کرده و به شکل مستمر در ارتفاع بالا جمع میگردد.

وقتی که فشار به سطح مورد نظر نزدیک میشود آزاد شدن بخار به وسیله یک دریچه صورت میگیرد تا با کمک لوله ها آغاز به حرکت کند. بخار تا وقتی که مشعل روشن است توسط رادیاتور به حرکت خود ادامه میدهد. تا موقعی که انرژی به میزان کافی مصرف شود. پس از آن و بعد از فرآیند خاموشی مشعل مجددا به آب مبدل میشود و دوباره به دیگ بخار برمیگردد.بویلرها برای اینکه به شکل خودکار تغذیه شده و منبع آن ها پر شود به یک پمپ الکتریکی احتیاج دارند.

راهنمای خرید دیگ بخار

 در هنگام خرید بویلر نکات زیادی است که  باید مورد توجه قرار دهید. در ادامه مهم ترین آن ها را بیان میکنیم:

در قدم اول باید به ظرفیت دیگ بخار توجه کنید. هر ظرفیت مناسب برای استفاده در مکان خاصی است و باید بر اساس استفاده ای که دارید ظرفیت مناسب را انتخاب نمایید.

حتما پیش از هر اقدامی در مورد خدمات پس از فروش و گارانتی دستگاه اطمینان حاصل کنید.

سعی کنید بویلرهایی که دارای جنس مقاومی هستند را انتخاب کنید تا به مرور زمان دچار آسیب دیدگی نشوند.

وجود استاندارد برای این تجهیزات لازم است به دلیل اینکه استاندارد نبودن آن ها میتواند باعث کاهش سطح ایمنی شود.

خرید خود را از مراکز معتبر انجام دهید تا از کیفیت دیگ بخار خریداری شده مطمئن باشید.

اگر قصد خرید دیگ بخار با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را دارید همین حالا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید. چنانچه هر گونه پرسشی در زمینه این تجهیزات دارید کارشناسان ما آماده پاسخگویی به آن ها می باشند.