در حال نمایش 6 نتیجه

نمایش 9 24 36

یخساز پولکی یکی از مدل های بسیار کاربردی دستگاه های یخساز است که به وفور مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این دستگاه تا حد زیادی نگهداری مواد غذایی را برای شما آسان میکند به دلیل اینکه یخ های تولید شده به وسیله آن بهترین گزینه برای نگهداری اقلام غذایی فاسد شدنی هستند.

این نوع یخساز قادر به تولید یخ هایی با سطح مسطح، کوچک و پولکی شکل می باشد و یکی از پیچیده ترین دستگاه ها در این زمینه به شمار میرود.

مهم ترین اجزاء یخساز پولکی

از مهم ترین بخش های یخساز پولکی میتوان به کمپرسور و کندانسور اشاره کرد.کندانسورها غالبا به شکل آبی یا هوایی هستند و وظیفه آن ها انجام فرآیند چگالش می باشد.

کمپرسورها نیز از اجزاء بسیار با اهمیت این یخساز هستند و وظیفه به حرکت درآوردن گاز مبرد در سیکل تبرید را بر عهده دارند.

از دیگر قسمت های مهم این دستگاه میتوان به درام یا سیلندر اشاره کرد که آن را با نام اواپراتور سیستم تبرید نیز میشناسند. این بخش متشکل از دو لوله و کویل مسی است و درون آن گاز فریون در جریان می باشد.

کویل مسی که در این قطعه وجود دارد باعث جذب گرمای لوله داخلی درام میگردد و در نهایت موجب میشود که آب در بستر لوله  در زمان ریزش یخ زده و به نوعی به پوسته درام بچسبد.

انواع یخساز پولکی

یخ ساز پولکی با تیغه ثابت و درام گردان

این مدل دارای درام یا سیلندر متحرک است که آب روی آن اسپری میگردد.گاز مبردی که درون این سیلندر وجود دارد موجب میشود آب اسپری شده روی غلتک در کمترین زمان یخ ببندد.

 تیغه ای از جنس استیل در اطراف درام وجود دارد که وظیفه تراشیدن بخش های یخ زده از روی درام را بر عهده دارد که در نهایت آن ها را به قطعات همانند شیشه تبدیل میکند. در ادامه قطعات یخ پولکی را درون یک محفظه تخلیه کرده و سپس آن ها را انبار میکند.

یخ ساز پولکی با درام ثابت و تیغه دوار

نحوه عملکرد یخ ساز پولکی با درام ثابت و تیغه دوار به این صورت است که آب درون آن به یک سیلندر یا درام ثابت وارد شده که در انتها باعث یخ زدن آب درون سیلندر میشود.درون این سیلندر یک تیغه متحرک موجود است که باعث تکه تکه شدن یخ میشود و در نهایت آن ها را به حالت پولکی در می آورد.

پس از پایان کار یخ های پولکی از بخش بالایی سیلندر خارج میگردند و عموما دارای ضخامتی حدود  ۷ تا ۸ میلی‌متر می باشند.

کاربرد دستگاه یخساز پولکی

از این یخساز بینظیر در موارد بسیاری میتوان استفاده کرد که در ادامه مطلب برخی از آن ها را شرح میدهیم:

صنعت ماهیگیری

هنگامی که آبزیان صید میشوند تا زمانی که قرار است عرضه شوند به یخ پوشانی احتیاج دارند.برای نگهداری از ماهی های صید شده و تازه ماندن آن ها استفاده از یخ های پولکی یکی از بهترین گزینه ها است. بهره گیری از یخ های پولکی باعث میشود که ماهی ها کاملا تازه و سالم بمانند.

کشتارگاه ها

گوشت ذبح شده در کشتارگاه ها نیز برای جلوگیری از فاسد شدن به نگهداری صحیح نیاز دارند. از یخ های پولکی برای جلوگیری از فاسد شدن این گوشت ها در کشتارگاه ها به وفور استفاده میشود.

کارخانه های ساخت بتن

از یخ های پولکی میتوان برای خنک سازی بتن در زمان ساخت نیز استفاده کرد. زمان تولید بتن گرمای زیادی به وجود می آید که این گرما موجب میشود که آب بتن تا حد زیادی کاهش پیدا کند.هنگامی که هوا گرم است این پدیده با شدت بیشتری رخ میدهد. برای  خنک سازی بتن در این مواقع یخ های پولکی بهترین انتخاب هستند به دلیل اینکه دوام بالایی دارند.

مراکز تولید سوسیس و کالباس

یکی از کاربردهای مهم یخساز پولکی در مجموعه های تولید سوسیس و کالباس است. دمای سوسیس و کالباس در حین پروسه تولید افزایش پیدا میکند و اضافه کردن یخ میتواند مانع از این افزایش دما شود.

مزایای استفاده از یخساز پولکی

 • تولید یخ های پولکی خشک و تمیز
 • ساخت یخ های پولکی با ضخامت های ایده آل
 • جذب گرمای بیشتر نسبت به دستگاه های مشابه دیگر
 • سرعت بالا در تولید یخ
 • نگهداری آسان
 • حمل و نقل راحت
 • دارای ابعاد مختلف

ویژگی های یخ های پولکی

یخ های پولکی دارای ویژگی های بسیاری هستند به همین دلیل به طور گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرند. مهم ترین ویژگی های این یخ ها شامل موارد زیر میشوند:

خنک کردن سریع محصول

این یخ ها در کمترین زمان میتوانند محصول مورد نظر را خنک کنند. در نتیجه استفاده از آن ها برای مواد غذایی که سریع فاسد میشوند بسیار سودمند خواهد بود.

خشک بودن

یخ های پولکی کاملا خشک هستند و به همین دلیل ذخیره و توزیع آن ها آسان تر است.

سطح تماس بزرگ

سطح تبادل حرارتی یخ های پولکی بزرگ است و قدرت جا به جایی خوبی دارند به این مفهوم که در کمترین زمان میتوانند سطح محصول را پوشش دهند.

عدم آسیب رساندن به محصولات

به دلیل شکل ظاهری خاصی که دارند به مواد غذایی ظریف و شکننده هیچ آسیبی وارد نمیکنند.

انتقال سرمای بینظیر

یخ های تولید شده به وسیله یخساز پولکی به سادگی و به سرعت ذوب میگردند و میتوانند گرما را با سرعت زیادی از بین ببرند.

ماندگاری مناسب

یخ های پولکی با وجود  قدرت خنک کاری زیادی که دارند به آسانی آب نمیشوند و از ماندگاری بالایی برخوردار هستند.

کاربرد دستگاه یخساز پولکی در صنایع فرآوری موادغذایی

این نوع یخسازها به میزان گسترده ای در صنایع فرآوری مواد غذایی استفاده میشوند.بعد از فرآیند استریل شدن اقلام غذایی در دمای بالا برای پیشگیری از رشد باکتری ها و حفظ کردن طعم اصلی آن ها از یخ های پولکی استفاده میکنند.

 همانطور که در طول متن به این موضوع اشاره کردیم در زمان تولید برخی از محصولات ماند سوسیس و کالباس به دلیل نورد چرخشی با سرعت زیاد دمای بالایی ایجاد میگردد که تا حد زیادی باعث افزایش رشد باکتری ها میشود.

رشد باکتری ها علاوه بر ایجاد بیماری  رنگ مواد غذایی مانند سوسیس و کالباس را نیز تغییر میدهد. افزودن یخ های پولکی به این مواد غذایی در حین تولید میتواند از رشد باکتری ها جلوگیری کند.

نحوه عملکرد یخساز پولکی

به صورت کلی یخسازهای پولکی عملکردی مشابه یخسازهای دیگر دارند اما به جای حالت ورقه ای از محفظه هایی بهره میبرند که جمع آوری آب های یخ زده را به آرامی انجام میدهند. این دستگاه آب را به وسیله یک صفحه تبخیر کننده استوانه ای عبور داده و سپس یک تیغه نازک از قطعات آب یخ زده را برداشته و آن را به بخش انتهایی درام منتقل میکند.

گرمای اضافی موجود توسط کمپرسور خارج میگردد و قادر است با سیستم هوای خنک آب را خنک سازد. این نوع یخساز از کمپرسور خنک شونده برخوردار است که باعث انتقال گرما به اتمسفر میگردد.

کمپرسورهای خنک کننده از راه دور دارای کندانسور مجزا و دور از یخساز می باشند که سر و صدای دستگاه را تا حد زیادی کاهش میدهند. یخسازهای پولکی با سه نوع کمپرسور متفاوت به بازار عرضه میشوند که بر اساس نیازتان میتوانید نوع مناسب را انتخاب نمایید.

تولید دستگاه یخساز پولکی

در فرآیند تولید درام یخساز پولکی برای ممانعت از خوردگی و پوسیدگی از فولاد استنلس استیل 304 یا 316 بهره میبرند. در این دستگاه تیغه خراشنده یخی وجود دارد که از فولاد آلیاژی مشابهی ساخته میشود و به همین دلیل طول عمر زیادی دارد.

در ساخت این یخساز از بهترین فناوری ها و تکنولوژی های جوش، پرداخت و  استرس زدایی فلزات استفاده میکنند که تا حد زیادی استحکام آن ها را افزایش میدهند.

همچنین در تولید یخساز پولکی از تجهیزات الکتریکی و کنترلی فوق العاده ای استفاده میکنند که باعث افزایش کیفیت این دستگاه میشوند.

قیمت یخساز پولکی

پارامترهای بسیاری هستند که در قیمت دستگاه یخساز پولکی تاثیر دارند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • جنس و دوام بدنه دستگاه
 • نوع متریال به کار رفته در ساخت
 • ظرفیت
 • موتور
 • برند سازنده
 • ابعاد دستگاه

برای خرید یخساز پولکی با قیمت و کیفیت فوق العاده همین حالا با ما تماس بگیرید.